Видео – Струмичка Беласица со победа ја почна Втората лига, Кожув во Гевгелија ремизираше, Плачковица дома поразена

2129

Стартуваше второлигашкиот шампионат на Македонија кој и ова сезона ќе биде поделен на источно и западно друштво. Во Втората лига исток , југоистокочниот регион партиципира со три екипи Беласица од Струмица, Кожув од Гевгелија и Плачковица од Радовиш. Во првото коло, само струмичките сино бели славеа иако сите три екипи играа на домашен терен пред своја публика .

Беласица на стадионот Младост го надигра Кит Го од Пехчево со 3:0. Струмичани победата ја најавија уште во првото полувреме кога Милушев од пенал го откри резултатот. Мирчески зголеми на 2:0 а третиот гол го постигна во судиското надополнување Размоски

Гевгелиски Кожув мора да се задоволи само со бод во дуелот со Тиквеш од Кавадарци пред својата публика. 1:1 е крајниот резултат  откако гевеличани поведоа но гостите преку Шиков ги поставија конечниот резултат

Дури шест гола паднаа во Радовиш на дуелот Плачковица – Брегалница Штип. Гостите го отворија резултатот но веднаш возвратија радовишани кои израмнија. Направија и резултатски пресврт за 2:1 но немаа сили во продолжение да го издрржат притисокот од Брегалница. Штипјани мораа да дадат од себе за да ги постават конечните 4:2

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.