Видео: Дориев двапати прецизен за нова победа на А. Пандев – На стадионот Младост падна кратовски Силекс

2943

Фудбалерите на ,,Академија Пандев,, ја забелажаа 13 тата победа во Шампионатот откако на стадионот ,,Младост,, славеше против ,,Силекс,, од Кратово со 2:0. Лупче Дориев беше стрелецот на двата гола од белата точка досудени за тимот на Југослав Тренчовски кој останува најпријатно изненадување ова сезона и веќе сериозно се наметнува за излез во фудбалска Европа.

Дориев во 22 минута беше ефикасен од 11 метри откако Стоилов беше срушен во казнетиот простор на Силекс. Дориев беше прецизен и во 55 минута откако судијата покажа пенал по прекршокот над Марио Крстовски. Со ова победа ,,пандевци,, остануваат на втората позиција во прволигашкиот шампионат со вкупно 42 бода. Еве ги ситуациите кога беа досудени пеналите и реализацијата на Дориев

За разлика од А.Пандев , струмичка Беласица претрпе пораз од Македонија ЃП со 2:1 и понтаму останува во опасната зона за отпаѓање од прволигашкото друштво.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.