Бензините од вечерва на полноќ поскапуваат, дизелот поефтинува – РКЕ ги објави новите цени

626

Цените на бензинот се зголемуваат, а на дизелот се намалува од вечерва на полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Цената на ЕУРОСУПЕР 95 се зголемува за 1 денар, и ќе чини 87,5 денари. Од утре ЕУРОСУПЕР 98 ќе чини 90 денари, односно неговата цена се зголемува за 1,5 денари по литар.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ се намалува за 1 денар, и од утре ќе изнесува 80 денари по литар.

За пола денар паѓа цената на екстра лесното масло и од утре ќе изнесува 80 денари. Цената на мазутот паѓа за 0,6 денари и од утре ќе се продава по 46 денари.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.