Атанасов и Дориев повикани во македонската репрезентација, Милевски ги планира против Грузија и Бугарија

827

Струмичанецот Јани Атанасов од Пиперево доби повик од селекторот Благоја Милевски да биде дел од сениорската репрезентација на Македонија во мечевите против Грузија и Бугарија од Лигата на нации.  Ова не е првпат да биде повикан во сениорската фудбалска репрезентација откако лани во август Милевски сметаше на него за квалификациските натпревари за Светското првенство а своето деби го имаше против Ерменија во ноември.

Атанасов  настапува за Хајдук од Сплит Хрватска каде на шест меча ова сезона веќе има постигнато два гола и се наоѓа во одлична форма. Претходно тој беше капитен на младинската македонска репрезентација каде има 18 настапи а за фудбалери до 17 години за македоснката селекција одигра 16 меча

Јани Атанасов е дете на Академија Пандев . До 2018 беше кај струмичкиот прволигаш од каде замина за Бурса спорт а од 2020 тата е во хрватскиот шампионат и ги брани боите за Хајдук Сплит.

Освен Атанасов повикан е и Љупче Дориев исто така фудбалер кој потекнува од Академија Пандев кој настапува за тетовска Шкендија. Тој дебитираше за македонската селекција 2017 тата против Лихтенштајн во Струмица. Дориев во редовите на пандевци беше до 2020 тата. Во репрезентацијата на Македонија повикан е и Бојан Димоски кој настапува за Академија Пандев

Македонија на 23 септември ќе патува за Грузија  каде е потребна победа доколку амбициите се прво место а три дена подоцна со Бугарија на арената Тодор Проески во Скопје

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.