Асфалтирана улица во Нова Маала која жителите од ова место ја побараа како приоритет од Општина Василево

216

Денес во населеното место Нова Маала, локалната самоуправа Василево асфалтираше улица чија изградба старуваше пред неколку денови а истата беше планирана со Програмата за изградба,  реконструкција, одржување на локални патишта и улици за 2023 година и Програмата за измена и дополнување на Програмата за изградба, реконструкција, одржување на локални патишта и улици за 2023 година.

На лице место беше градоначалникот на општина Василево Славе Андонов, кој изврши увид во завршните активности.

,,Се решава деценски проблем, нема повеќе заборавени граѓани на општина Василево“, вели градоначалникот Славе Андонов.

Согласно тендерската документација и информациите од изведувачот должината на оваа улица изнесува 165 метри, ширината е 3,5 метри, одноцно вклучително со проширувањето од едната страна вкупната асфалтна површина изнесува 590 м2 .

Буџетот за изградба на оваа улица изнесува 862 365 денари,  средства обезбедени од општинската каса.

Во наредниот период ќе се проектираат останатите улици кои заедно со жителите на Општина Василево се договорени како приоритет за нивните населени места.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.