Ана Витанова Рингачева која создава интерес за Македонскиот јазик, предложена за Европска жена на годината – еве како да гласате !

1358

Професорот Ана Витанова Рингачева е предложена за Европска жена на годината од страна на канцеларијата на ЕУ во земјава.  Предлогот стаста од Европската куќа Струмица а ја подржа амбасадата на Шведска во земјава која во објаснувањето напиша дека Ана со својот ентузијазам, неуморно им ја нагласува на младите луѓе, важноста од негување на културните и уметничките традиции.

,,Ана континуирано создава љубопитност и интерес кај младите да ја истражуваат моќта и убавината на македонскиот јазик, книжевноста и културата воопшто,, стои во коментарот за номинацијата на профескорката Ана за Европска жена на годината.

Ана Витанова Рингачева е професорка и раководителка на Катедрата за македонски јазик и книжевност на Филолошкиот факултет при Универзитетот Гоце Делчев Штип. Таа е автор на над педесетина стручни и научни трудови, рецензии, осврти, критики. Автор е на повеќе книги но и добитник на годишната награда на Струмица како и на други книжевни награди.

Во конкуренција се седум номинации за Европска жена на годината а гласањето ќе биде ФБ со ставање лајк или срце на фотографиите на една од кандидатките. За професор Ана Витанова Рингачева можете да гласате ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.