Академија Пандев се пласираше во четвртфиналето од Купот, по вторпат подобар од Осогово

1552

Бранителот на КУП титулата од минатата сезона – ФК Академија Пандев од Струмица се пласираше во четвртфиналето од ова натпреварување откако и во реванш мечот од осминафиналето забележа победа против Осогово од Кочани

На првиот меч пандевци на свој терен славеа со 3:0 додека на реваншот денеска во Кочани забележаа победа со 4:1.Стрелци на головите за струмичани беа Михаил Маневски и Марио Крстовски кој три пати ја тресеше мрежата на домаќините

Со тоа тие се пласираа меѓу најдобрите осум тима во земјава а за можен противник во четвртфиналето на пандевци се екипите на Шкендија која го помина Вардар, Работнички, Шкупи, Струга Трим Љум или втролигашите Брегалница, Лабуништа. Утре се игра последниот реванш меч од осминафиналето од Купот Ренова-Тиквеш.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.