дома тагови јавно обвинителство

таг: јавно обвинителство

Oбвинителството бара од судот казни и до две илјади евра за 24 струмичани, кои викендов не почитувале полициски час

Струмичкото основно јавно обвинителство бара струмичкиот суд да изрече казни од илајда и две илјади евра за дури 24 струмичани за кои е подигнат...

Уште 14 предлози за казни од 1000 евра, заради непочитување на здравствените прописи во Гевгелија, објави обвинителството

Основното јавно обвинителство Гевгелија поднесе уште 14 предлози за издавање казнени налози со кои се опфатени вкупно 19 лица, обвинети за кривичното дело –...

Обвинителството бара казни за 11 радовишани оти не постапиле по здравствените прописи за време на епидемија

Радовишкото Oсновно Јавно обвинителство од судот бара да бидат казнети вкупно 11 радовишани кои не ја почитувале Одлуката за забрана и посебен режим на...

Обвинителството бара казни од по 500 евра за четворица радовишани оти го прекршиле полицискиот час

Основното јавно обвинителство Радовиш денеска поднесе Предлог за издавање казнен налог против четири лица.Обвинетите​ во три одвоени кривично правни настани постапиле спротивно на Одлуката...

Гевгеличанец заработи 30 дневен притвор – осомничен е за силување на малолетничка за што е отворена истражна постапка

22 годишен гевгеличанец од судија на претходна постапка при гевгелискиот суд, заработи притвор од 30 дена по барање на Јавното обвинителство кој го сомничи...

Обвинителството од Гевгелија отвори истрага и предлага притвор за насилникот од Мелница за обид за силување во Негорци

Основното јавно обвинителство Гевгелија поведе истражна постапка против жител на селото Мелница, општина Чашка велечко осомничен дека на 12 јануари годинава со употреба на...

За хеликоптерската несреќа кај Струмица обвинети правно и две физички лица – судењето почнува во септември

Против едно правно и две физички лица има покренато обвинителен акт за хеликоптерската несреќа што се случи кај Индустриската зона Север кај Струмица во...

Јавното обвинителство отвори истрага против седум лица од Струмица за обид за убиство

Основното јавно обвинителство Велес донесе наредба за спроведување истражна постапка против седум лица од Струмица на возраст од 19 години до 25 години за...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Во Струмица стапуваат на сила мерките за надминат праг на аерозагадување...

Во Струмица стапуваат на сила мерките за справување со загадувањето на амбиенталниот воздух бидејки два дена мерните станици покажуваат високи концентрации ПМ 10 честички...