дома тагови ѓубре

таг: ѓубре

Општина Василево набави нов камион за ЈП Турија за ефикасно и редовно собирање на сметот и да се намалат...

Oпштина Василево набави нов камион за собирање смет за потребите на Јавното комунално претпријатие „Турија“, со што се отвора можноста за целосно покривање на...

Повторно се собираше ѓубрето фрлено од несовесни граѓани на Плачковица кај Радовиш, собрани над 20 кубни метри отпад

Деновиве од планината Плачковица беа собрани повеќе од 20 метри кубни отпад оставен и фрлен од несовесни граѓани посебно по првомајскиот празник. Станува збор...

Општинарите го чистеа ѓубрето кај касарната во Струмица каде ќе се гради новата градинка (фото)

Вработените во општина Струмица но и од јавните претпријатија под капата на општината, денеска се приклучија на акцијата ,, Не биди ѓубре'' што се...

Општините од Југоистокот ќе избираат модел за управување со отпадот и изградба на регионалната депонија

Југоисточниот регион  одново ја почнува постапката за регионално управување со отпадот откако пред пет години поранешните градоначалници не го потпишаа договорот со австриската Аса...

Фото и Видео: Го собраа ѓубрето и им го оставија пред врата оти не се грижеле за чистотата –...

Членовите на здружението ,,Changemakers4all” од Гевгелија  викендов организираа герила еко акција за подигнување на јавната свест за значењето на чистата животна средина и да не...

Млади валандовчани, волонтери на Црвен Крст го собираа ѓубрето, фрлено од несовесни граѓани вдолж стариот пат кон Пирава

Под мотото ,,Размислувај глобално, делувај локално,, волонтери од Црвен Крст од Валандово реализираа еко акција за собирање на расфрланото ѓубре од несовесни жители над...

Да не се фрла и остава ѓубре по излетничките места, апелираат екологистите за денешниот празник

Сите излетничк- рекреативни места во Југоистокот денеска ќе бидат посетени од граѓани кои на отворено ќе го одбележат празникот на трудот Први мај. Вообичаено...

Младите од радовишко Ињево го чистеа селото од отпад и порачаа ,,Не биди ѓубре’’

Младите од населеното место Ињево општина Радовиш под мотото ,,Не биди ѓубре,, го чистеа селото од отпад фрлен од несовесни граѓани.  На тој начин...

Струмица ги чисти дивите депонии но акцијата е и потсетување како треба да се однесуваме кон природата, вели Јаневски

Од населените места Водоча, Просениково и Добрејци, Општина Струмица и Јавното претпријатие за комунални дејности „Комуналец“, денеска, започнаа голема акција за чистење на дивите...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Од вечерва поскапуваат горивата на бензинските, РКЕ ги објави новите повисоки...

Од полноќ поскапуваат бензините од 1,5 до 2,5 денари, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денари за...