дома тагови Црвен Крст

таг: Црвен Крст

Интервју со Танкица Стојанова волонтер од Струмица – Мора да бидеме нечие сонце во тмурен ден

Да се помогне и подаде рака на лица во заедницата е главното мото на Танкица Стојанова од Струмица која 13 години е волонтер при...

Медија Флеш ги едуцираа волонтерите на Црвениот крст, како против лажните вести и критички да реагираат

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“ ги едуцираа волонтерите на Црвениот крст од Струмица и секретарите на ова организација од Струмица и Радовиш како...

14 негуватели ќе даваат помош и нега на стари лица во нивните домови во општините Василево и Ново Село

Од април идната година 14 негуватели ќе пружат помош и нега на стари и изнемоштени лица во општините  Василево и Ново Село како дел...

Волонтери од Црвениот крст од Струмица со едукативно показно видео како правилно да се користи заштитна маска

Волонтерите од Општинската организација на Црвениот крст од Струмица изработија едукативно видео како да се користи заштитна маска на лице со цел спречување на...

Волонтери од Црвениот крст на влезовите во Струмица мереа температура и делеа маски на патниците

Црвениот крст од Струмица заедно со струмичката полиција, денеска реализираа превентивна акција за подигнување на јавната свест за носење на заштитни маски за да...

Дојранчани уште еднаш ја покажаа својата хуманост, даруваа крв за да спасат нечиј живот (фото)

Под мотото ,, Биди хуман, спаси живот’’ денеска во организација на Црвениот крст и општина Дојран, во просториите на општинската зграда се организираше крводарителска...

Преку Црвениот крст се обучуваат нови 20 персонални асистенти за лица со попречености во Струмица

Преку Црвениот крст во Струмица веќе неколку недели трае обуката за нови 20 персонални асистенти кои во иднина ќе помагаат на лицата со попречености...

Црвениот крст од Струмица донираше храна и облека во Босилово и училишен прибор на ученици во Иловица и Ново...

Црвениот крст од Струмица во соработка со општина Босилово додели 12 пакети со прехрамбени артикли и 140 килограми облека на 12 семејства од социјален карактер...

Црвен крст Струмица со показна вежба за евакуација и спасување – секој треба да знае да пружи прва помош,...

По повод Светскиот ден на првата помош а во склоп на кампањата „Твоето незнаење чини живот“ Општинската организација на Црвен крст Струмица организираше показна...

Млади волонтери на Црвен Крст од Македонија, Бугарија и Србија, на Беласица учеа вештини како да спасуваат во планина

Волонтери на Црвениот крст од земјава но и од Бугарија и Србија учествува на меѓународната едукативна работилница ,, Спасување на планина ‘’ што се...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Пронајдена марихуана кај лица од Колешино, Ново Село, Бориево, полицијата ги...

На 22.04.2024 во 19.30 часот во Ново Село полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода Д.К.(42) и К.Ѓ.(29), двајцата од село Колешино, струмичко....