дома тагови УЈП

таг: УЈП

Мојсовски: Клубовите кои добија ваучери ќе поделат три милиони евра за справување со кризата од ковид-19

3 милиони евра , пари од државниот буџет ќе се насочат кон спортските субјекти на кои им е издаден ваучер согласно Законот за спорт....

Фирмите кои земале државна помош а не исплатиле плати ќе добијат кривични пријави, кажа Лукаревска

Во координирана контрола на Управата за јавни приходи и Државниот инспекторат за труд спроведена во декември и јануари во правни субјекти кои користеле државна...

Се врши исплата на повратот на ДДВ за физичките лица кои скенираат сметки

Управата за јавни приходи врши исплата на повратот на ДДВ кај физичките лица за скенираните фискални сметки во последниот квартал од 2020. Се враќаат...

Ќе се исплаќа ДДВ за последното тримесечје од 2020 година, УЈП апелира да се внесат точни сметки

Управата за јавни приходи известува дека во текот на месец февруари 2021 година ќе се врши исплата на дел од ДДВ на граѓаните кои...

26 фирми од Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово зеле пари од државата ама не исплатиле плати на работниците

Вкупно 26 фирми-даночни обврзници од Југоистокот односно од Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово зеле помош од државата за да исплатат плати на вработените заради...

Повратот на ДДВ за второто тримесечје ќе се исплаќа во август, соопшти УЈП

Управата за јавни приходи известува на 30.06.2020 година се заокружи второто тримесечје од 2020 година за поврат на ДДВ кај физичките лица. „Во ова тримесечје...

Жители на Гевгелија, Струмица и Валандово меѓу најбогатите во земјава за 2018 по бруто приходи но и од земјоделие,...

Според остварените бруто приходи во 2018 та година, во 10 те најбогати граѓани во земјава се и жители на Гевгелија и Струмица соопшти УЈП...

Почна повратот на персоналниот данок на земјоделците кои лани имале приходи од продажба, ќе се исплатат 80 милиони денари

Управата за јавни приходи започнa со исплата на повратот на персоналниот данок на доход за земјоделците. Mинистерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски...

Од 15 декември секој ден по 10 парични награди ако скенирате фискални, ќе стартува МојДДВ – МојаНаграда

Од 15 декември започнува наградната игра МојДДВ#МојаНаграда, која ќе трае една година и на која ќе се доделат две главни премии од по 50.000 евра. Како...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Кадетите на Академија Пандев ги добија ривалите за престижниот турнир во...

Кадетскиот состав на Академија Пандев (фудбалери родени 2005) од утре 5 ти јуни ќе земат учество на реномираниот турнир „КУП ПРИЈАТЕЛСТВА“ кој ќе се...