дома тагови Струмица

таг: Струмица

Струмичка фирма го доби тендерот за изведба на водовод (фаза 1) во социјалната населба над Струмица

Струмичката фирма Џови Компани ќе ја работи првата фаза од водоводната инфраструктура на стамбената населба (социјалната населба) над градот Струмица каде се планирани објекти...

Фондација Елеуса подготви 172 хуманитарни пакети и ја почна дистрибуцијата до најзагрозените семејства за празниците !

Фондација Елеуса објави дека е заврши подготовката на 172 хуманитарни пакети кои се наменети за најзагрзените семејства од Струмица, Василево, Ново Село, Босилово, Берово,...

Семафорите на Климент Охридски кај автобуската во Струмица, повторно ставени во функција

Семафорите на раскрсницата меѓу „Климент Охридски“ и „Братство Единство“ во Струмица кај автобуската, повторно се ставени во функција.  Тие од вчера попладне почнаа да...

За други се навива но Тиверија се сака, промовирана монографијата „100 години ФК Тиверија – еден век фудбалска историја“

Промовирана монографијата „100 години Тиверија - еден век фудбалска историја“ од авторите Ристе Секулов и Александар Стојаов кои на 220 страни го опишуваат развојот...

Колку чини новогодишното украсување на Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш и кои фирми ги добија тендерите !?

Речиси 108 илјади евра чинат јавните набавки за новогодишно украсување на Струмица, Валандово Гевгелија и Радовиш со што општинските власти донесоа новогодишна магија и...

Кои граѓански организации добија пари од Општина Струмица – колку и за кои проекти !?

Вкупно 26 граѓански организации од Струмица добија финансиски средства од Буџетот на општина Струмица во рамките на Програмата  Г1 - Поддршка на ЛЕР односно...

Во Струмица ќе се гради откупен дистрибутивен центар за зеленчук – парите обезбедени со заем од Светска Банка

Владата ја отпочна постапката за изградба на Откупно дистрибутивен центар за зеленчук во Струмица но и за овошје во Ресен. Министерот за земјодлество денеска...

СОУ Јане Сандански Струмица реши децениски проблем и доби нова спортска сала, догодина ќе се инсталираат грејни тела

Во присуство на професори ,спортски работници и ученици  беше предадена во употреба спортската сала при СОУ Јане Сандански. Станува збор за нова сала која...

Накитена елката во дворот на манастирот Св. Илија над Струмица – поставени над 100 лампиони и украси ! (ФОТО)

Група ентузијасти, планинари и рекреативци од Струмица и годинава ја накитија елката во дворот на манастирот Св. Илија над градот кој потекнува од 16...

Костадинов: Обезбедени се нови 65 милиони денари за проектот Социјална населба во Струмица !

Општина Струмица за реализација на проектот „Социјална населба“ ќе добие нови 65 милиони денари . Градоначалникот Костадин Костадинов и министерот за транспорт и врски...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Постигнат договор за откупната цена на компирот – блокада на патот...

Земјоделците од населените места Иловица и Штука, ги отстранија блокадите кон населените места откако денеска во соработка со дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан...