дома тагови Струмица

таг: Струмица

Преку внуката Софија го живеам мојот нов живот – Благица Калева во интервју за Женски Магазин

Благица Калева е едно од најдобите фолк грла кај земјава, жена која покрај се‘ што преживеа, не се предаде ниту секунда и продолжи да...

ФОТО: Децата во Струмица ја најавија големата христијанска радост – Рождеството Христово !

Околу 80 тина деца беа дел од Бадниковата поворка во Струмица но и Бадникарскиот концерт на плоштадот во Струмица со што ја најавија големата...

Младите пандевци со сребро во Дубаи – ,,шеиците” од клубот Ал Аин пикирале неколку деца (фото)

Младите пандевци го освои второто место на турнирот во Дубаи, откако славеа над тимот на ИМТ од Белград Србија. Со ова втора победа на...

ЦИА ,,Новус” со препораки за подобар интеркултурен и интеррелегиски дијалог во струмичко меѓу младите

Центарот за истражување и анализи НОВУС изминатиот период работеше на проектот "United in Diversity – Обединети во различностите" кој има за цел унапредување на интеркултурниот...

Три лица од Струмица и Радовиш приведени, во нивните домови пронајдени над 5000 парчиња пиротехнички средства

На 29.12.2022 во 14.15 часот во Радовиш, полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш го лишиле од слобода А.Ш. (31) од Радовиш. При...

Општина Струмица идната година планира да потроши 27 милиони евра- донесен Буџетот за 2023

Идната година општина Струмица планира да потроши 27 милиони евра или 1.642.012.000 денари. Вака е проектиран Буџетот на општина Струмица за 2023 години кој...

Презентирани резултатите од проектот “Граѓанско сојузништво за репортери без граници”

Центарот за истражување и аналици Новус од Струмица ги презентираше резултатите од проектот "Граѓанско сојузништво за репортери без граници" поддржан во рамките на Програмата за...

Струмичанецот Ангел Спасов со нов сингл ,,Сам продолжувам”, кој има интересен текст и спот (видео)

Младиот средношколец од Струмица Ангел Спасов кој учи во СОУ ,,Димитар Влахов'' деновиве на социјалните мрежи го промовираше својот нов сингл со видео запис...

Новус изработи брошура за медиумска писменост и градење критичка мисла за Репортери без граници

Центарот за истражување и анализи Новус од Струмица ја промовираше едукативната брошура за Медиумска Писменост и Градење Критичка мисла за Репортери без граници. Станува...

СОУ ,,Јане Сандански” Струмица спрема Новогодишен концерт со песни од Ѓорѓе Балашевиќ (фото/видео)

Триесетина ученици од СОУ Јане Сандански деновиве интензивно се подготвуваат за концертот насловен,, Рингишпил'' во чест на Ѓорѓе Балашевиќ кој почина минатата година. Ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Објавена програмата за „Струмичкиот карневал 2023“ кој ќе се одржи од...

Организациониот одбор на струмичкиот карневал, ја објави Програмaта за годинашново издание. Карневалските денови почнуваат на 22 февруари кога клучот на градот од страна на...