дома тагови Струмица

таг: Струмица

Прогласени најдобрите маски на годинашниов Струмички карневал во сите категории !

Жири комисијата кое го сочинуваат членовите на Организационито одбор на Струмичкиот карневал ги соопшти наградените маски на годинашново издание. Учествуваа вкупно 48 маски од...

Одлични креации на Детскиот карневал во Струмица каде настапија околу 500 дечиња (фото)

Околу 500 дечиња од детски градинки и основни училишта продефилираа на Детскиот карневал што се одржува по повод празникот Прочка а во рамки на...

Струмица со понудените маски потврди дека е Карневалски центар во Европа ! (ФОТО/ВИДЕО)

Цели четири часа траеше интернационалното карневалско дефиле во Струмица, во кое карневалистите  понудија шаренило од  бои, одлични креации и силни пораки до пристуните со...

Групата ,,Мулен Руж“ викендов на Струмичкиот карневал ќе порача – ДОСТА ЛИЦЕМЕРИЕ ! (ФОТО)

Какво време дојде лудо, луѓето стана чудо, по неколку лица носат и се пред себе косат. Ова е пораката што ќе ја упатат членовите...

Познати учесниците на Струмичкиот карневал – пријавени 47 групи со околу 1000 карневалисти

Утре стартуваат карневалските денови во Струмица кои ќе траат до 20 ти март. Од таа причина првиот човек на општината Костадин Костадинов ќе го...

Костадинов: Куклиш добива современ Дом на кулутра за сите генерации кој треба да биде готов за околу пет месеци

Градоначалникот Костадин Костадинов со своите соработници и членови на Советот на општина Струмица денеска изврши увид во градежните работи од втората фаза  на изградбата на...

Ана Витанова Рингачева која создава интерес за Македонскиот јазик, предложена за Европска жена на годината – еве како да...

Професорот Ана Витанова Рингачева е предложена за Европска жена на годината од страна на канцеларијата на ЕУ во земјава.  Предлогот стаста од Европската куќа...

СДК: Февруарското сонце привлече голем број риболовци на Дојранското езеро по црвеноперка !

Дигиталната платформа „Сакам да кажам„ објави фотогалерија од Ѓ. Личовски како голем број риболовци уживаат на февруарското сонце и ловат риба од Дојранското езеро....

Со мобилни мерачи детектори и со дрон ќе се лоцираат загадувачите во Струмица – ЕД Планетум со проект против...

Млади струмичани со мобилни мерачи ќе ги детектираат загадувачите во Струмица кои испуштат  ПМ 10 и ПМ 2,5 честички за да се добие појасна...

Александар Петрески и Тина Русева ја промовираа песната Божиќен ден која шири празнична магија и енергија (видео)

За големиот христијански празник Божиќ Александар Петрески и Тина Русева ја промовираа песната ,,Божиќен ден“ на која како автор се јавува Петрески. Станува збор...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Постигнат договор за откупната цена на компирот – блокада на патот...

Земјоделците од населените места Иловица и Штука, ги отстранија блокадите кон населените места откако денеска во соработка со дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан...