Општините Валандово, Гевгелија и Василево објавуваат најмногу информации, без некој да им побара

Општините Валандово, Гевгелија и Василево се на првите три позиции во Југоистокот по индексот на активна транспарентност за 2022. Ова стои во извештајот на...

Двајца возачи на патнички возила загинаа во тешка сообраќајка на патот Радовиш-Штип а едно лице е потешко повредено

Две лица загинаа во сообраќајката што се случи на патот Радовиш - Штип во која учествувале патнички возила опел и пасат. Несреќата се случила...

Нападнат лекар додека бил на работа во радовишката итна помош – полицијата најави пријава

На 10.02.2024 во 20.10 часот во Полициската станица Радовиш Х.Е.(36) од село Прналија, радовишко, лекар во Итна медицинска помош во Радовиш, пријавил дека околу...

Фотогалерија – Мали играорци од земјава и странство на Фестивалот ,,Оро весело ’’ во Радовиш – ги презентираа традиционалните...

Над стотина дечиња од повеќе фолклорни друштва од Македонија но и од Бугарија и ТСрбија беа дел од меѓународниот детски фестивал ,,Оро весело’’ кој...

СДСМ за градоначалник во Струмица оди со Костадинов, во Радовиш со Чаракчиев а во Гевгелија со актуелниот Поцков

Владеачката СДСМ попладнево ги објави кандидатите за градоначалници во општините Струмица, Радовиш и Гевгелија со што ги комплетираш своите адути за општините од Југоистокот.Во...

Приведени две лица од Радовиш, запленета марихуана

Вчера во 13.00 часот на автопатот Штип – Миладиновци, кај место викано „Ерџелиски мост“, светиниколско, полициски службеници од СВР Штип ги лишиле од слобода...

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година може да се запишат 288 ученици – 2 паралелки ќе...

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година од учебната 2024-2025 ќе се запишат 288 ученици во 9 паралелки (220 ученици во 7 паралелки со...

УГД на студиските програми во Струмица, Гевгелија и Радовиш во прва година ќе прими 640 студенти

Штипскиот Универзитет ,,Гоце Делчев’’ го објави конкурсот за упис во прва година за следната академска година а на дисперзираните студии во Струмица, Радовиш и...

Општина Радовиш набави нова машина за бележење на хоризонтална сигнализација

Во соработка со Ј.П. „Плаваја“, конечно општина Радовиш долгорочно го решава проблемот со обележувањето на хоризонталната сигнализација. Набавена е нова професионална машина за бележење, која...

Колку пари ќе потрошат Струмица, Гевгелија, Радовиш и Валандово за новогодишно украсување

Само четири општини од Југоистокот имаат објавено огласи за јавна набавка на услуги за новогодишно и божиќно украсување . Станува збор за општините Струмица,...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Сообраќајка меѓу две товарни возила кај Гевгелија – возачот на едниот...

Денеска (03.07.2024) во 00.30 часот во Полициската станица во Гевгелија било пријавено дека на автопатот од клучка Гевгелија кон Граничниот премин Богородица се случила...