Полицијата приведе двајца радовишани – кај нив пронајдена марихуана

Во текот на вчерашниот дена полициски службеници од Отсекот за недозволена трговија со дрога при Одделението за внатрешни работи Радовиш приведе двајца радовишани кај...

Уапсен државен пазарен испектор од Радовишко – полицијата го сомнични дека примал поткуп од повеќе лица !

Вчера во 12 часот полициски службеници од Одделението за внатрешни работи Радовиш- Отсек за економски криминал го лишија од слобода К.Ѓ. (33) од село...

Три лица од Бучим и Лубница заработија кривични – исекле стотина кубика огревно дрво без дозвола

Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство Радовиш, поднесе кривична пријава против Е.Г.(35)  и С.И.(41), двајцата од село Бучим, радовишко и Ј.В.(62) од село Лубница,...

Жители од Тополница реагираат за прашина од рудникот Бучим, од каде велат дека била заради силен ветар

Жителите на радовишко Тополница деновиве реагираа на огромната прашина што се спушта од хидројаловиштето на рудникот Бучим заради што неможат да отворат прозорци ниту...

Преку ЦРЈИПР, Струмица доби ново противпожарно возило a наскоро и Радовиш – доделени и дронови за детекција на пожари...

Струмичките пожарникари добија ново противпожарно возило но и еден дрон за рана детекција на шумските пожари а вакви дронови беа доделени и на противпожарните...

Рурална Коалиција со рурални женски средби во Струмица и Радовиш, делеа производи и изработки од жени

Кампањата “Од Жена за Жена“ што ја реализира Рурална Коалиција посети повеќе од 30 населени места и на дистанца се сретна со повеќе од...

За 9 месеци треба да биде готов Градскиот пазар во Радовиш вреден околу 2 милиони евра (ВИДЕО)

Отпочна изградбата на Градскиот пазар во Радовиш кој ќе биде на сегашната локација на зелениот пазар во центарот на градот. Освен зелен пазар според...

Фатен радовишанец со крадени дрва од Плачковица, ќе има контроли и по дворовите за да се утврди како дрвата...

На влезот во Радовиш од кај планината Плачковица на улицата ,,Коџа баир’’ денеска е фатен дрвокрадец како пренесува околу 2 кубика буково огревно дрво...

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш наесен може да се запишат 296 ученика, се враќа Геолошко рударската струка

Во СОУ Коста Сусинов во Радовиш во прва година од учебната 2021-2022 ќе се запишат 296 ученици во 9 паралелки  од кои 228 ученици...

УГД на студиските програми во Струмица, Гевгелија и Радовиш во прва година ќе прими 640 студенти

Штипскиот Универзитет ,,Гоце Делчев’’ го објави конкурсот за упис во прва година за следната академска година а на дисперзираните студии во Струмица, Радовиш и...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

За празниците во Струмица во сала Парк – турнир во мал...

За престојните Новогодишно-Божиќни празници во спортската сала „Пар- АБА“ во Струмица ќе се одржи турнир во мал фудбал кој ќе го носи името на...