Промовирани агрометео станиците во Југоистокот кои ќе дават податоци на фармерите за времето за да ги заштитат посевите

Агрометеоролошките станици кои ги постави Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во сите 10 општини во овој дел на државата почнаа да функционираат...

Радовиш ги избра најдобрите и најуспешни спортисти, екипи и тренери на општината за 2019 тата

Општина Радовиш ги прогласи најуспешните и најдобрите во спортот за минатата година. На традиционалната манифестација ,,Избор на спортист’’ беа доделени наградите и плакетите за...

Општина Радовиш стипендира 28 талентирани основци и средношколци, Конзулов им ги додели договорите за стипендии

Вкупно 28 ученика од основните и средните училишта од општина Радовиш добија стипендии од страна на општина Радовиш. Првиот човек на општината Герасим Конзулов...

Две жени од Струмица и Радовиш се повредни откако возило удрило во нив а возачот избегал

Две жени пешаци од Радовиш и Струмица се повредени откако во нив удрило патничко моторно возило а возачот по инцидентот избегал од местото на...

Околу 7,3 милиони евра од заемот од Светска Банка се алоцирани за општините од Југоистокот за локaлни патишта и...

Околу 7 милиони и 300 илјади евра ќе треба да добијат општините од Југоистокот за подобрување на патната инфраструктура од Проектот за поврзување на...

Радовишани повќепати нуркаа за да го пронајдат светиот крст, Стојанче Вучковски по трет пат најсреќен (видео)

Стојанче Вучковски имаше најмногу среќа и го пронајде светиот крст во Радовиш, откако пријавените момчиња радовишани мораа неколку минути да нуркаат и да го...

МЗШВ издава земјиште во Струмица, Гевгелија, Валандово, Радовиш за кое земјоделците сметаат дека е слободно и сами ќе покренат...

Течат јавните повици на МЗШВ за издавање под закуп земјоделско земјиште во државна сопственост во општините Струмица, Валандово, Гевгелија и Радовиш за кои земјоделците...

Се повеќе запалени контејнери во Радовиш, ЈП ,,Плаваја” апелира да не се фрла пепел и жар оти се запалува...

Деновиве како што објавија од радовишкото комунално претпријатие ,,Плаваја'' зачестила појавата на палење на отпадот во контејнерите со фрлање на жешка пепел и жар....

Дечиња во Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци и Дојран со Бадникови поворки го најавуваат Христовото раѓање

Пеејќи ја Божиќната песна ,,Вечниот Бог’’ по улиците на Струмица, Гевгелија, Радовиш, Валандово, Богданци, Дојран, повеќе стотици деца ќе го најават Христовото раѓање. Станува...

Од последниот повик ниту еден млад земјоделец од Југоистокот нема да добие 10 илјади евра оти апликациите не биле...

Од последниот повик „Помош за млади земјоделци за започнување на земјоделска дејност’’ средства во висина од 10 илјади евра нема да користи ниту еден...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Џио Струмица со две пријателски победи против албанскиот Ерзени, три победи...

Одбојкарите на Џио Струмица и во вториот пријателски меч против албанскиот состав Ерзени забележа победа. Во спортската сала Парк струмичани викендов одиграа два тест...