ЦГК: Гевгелија најтранспарентна во Југоистокот при објавување информации на своја иницијатива, како стојат другите општини ?

Општина Гевгелија е рангирана највисоко од општините од Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето што го направи Центарот за граѓански комуникации, помогнати...

Настојуваме на Вардарски рид да се постави видео надзор и чуварска служба, вели градоначалникот на Гевгелија Поцков

Граѓанската акција за чистење на локалитетот Вардарски рид потикната од здружението ,,Changemakers4all” ја поздрави и градоначалниот на општина Гевгелија Сашо Поцков, пренесе општинската веб...

Гевгеличани го исчистија и го уредија ,,Вардарски рид” и апелираа – локалитетот да се сака, чува и негува

На иницијатива на граѓанското здружение ,,Changemakers4all'' од Гевгелија вчера попладне на ,,Вардарски рид'' се одржа еко акција и забава, каде самоиницијативно се приклучија околу...

Со љубов за Вардарски рид – во недела Еко акција и забава на култното место за гевгеличани за да...

Здружението на граѓани ,,Changemakers4All’’ од Гевгелија за во недела најавува голема еко акција на Вардарски рид каде ќе одржи и еко забава. Станува збор...

Патарината кај Смоквица за Гевгелија ќе чини 100 денари – ќе почне да се наплаќа идната недела

Следната недела ќе почне да работи наплатната рампа после Смоквица на автопатот до Гевгелија каде возачите на патнички моторни возила треба да плаќаат по...

Ќе се наплаќа патарина пред Гевгелија, наплатната рампа кај Смоквица готова а ќе се гради патарина и кај Демир...

Донесена е одлука за наплата на патарина на автопатот Демир Капија - Гевгелија на патарината кај Смоквица која е речиси готова. Владата на последната...

Млади гевгеличани со Новаков учеа како да изработуваат креативни фотографии кои ќе бидат изложени за месец дена

Во организација на Пионерскиот дом а под менторство на Димитар Новаков, деновиве во Гевгелија се одржа работилница за изработка на уметничка фотографија. Работилницата траеше...

Здружението Changemakers4all од Гевгелија ја чистеше областа околу мостот на Серменинска река им се приклучи и комуналното

Неполн месец по чистењето на просторот околу ,,Калмова чешмичка’’ спроти Негорски бањи, членовите на здружението ,,Changemakers4all’’ од Гевгелија повторно се впуштија во еко акција....

Членови од здружението Changemakers4all од Гевгелија го исчисти ѓубрето од Клмова чешма и повика на еко чистење во...

Членовите од здружението ,, Changemakers4all’’ од Гевгелија деновиве го исчистија излетничко рекреативниот локалитет ,,Клмова чеша’’ спроти Негорски Бањи од ѓубрето што го оставиле или фрлиле...

Фото – Ајфелова кула од рециклиран материјал во центарот на Гевгелија за Денот на Европа

Здружението „Европско движење на РМ“ во соработка со ООУ„Крсте Мисирков“ од Гевгелија по повод Денот на Европа во Гевгелија  организираа ликовен натпревар на тема...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Регулаторна одлучи: Од полноќ поевтинуваат бензините, дизелот не

Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се намалува за 1,50 ден/лит, во однос на малопродажната цена утврдена со одлуката  од 01.12.2022 година. Со тоа...