Правиме планови да мотивираме вработени од јавниот да преминат во приватниот сектор за повисоки плати, кажа премиерот Заев во...

Премиерот Зоран Заев денеска во Гевгелија кажа дека бројот на вработнеите во јавната администрација се намалува. Кога тој дошол како премиер бројката била 165...

Турци сакаат да градат ветерници кај Гевгелија доставиле барања до државните институции

Турци сакаат да градат ветерен парк  на територијата на општините Гевгелија и Демир Капија. Преку својата фирма ,, Калтурн Енерџи'' доставиле известување за својата...

Во Гевгелија секој трет на велосипед за било каде, во Струмица на кафе се оди со моторно возило

Се претпоставува дека повеќе од 3.000 гевгеличани секојдневно возат велосипед за каква било намена како превозно средсство. Се сметаат за лидери во користење на...

На излетничкиот локалитет Динќут кај Гевгелија ќе има летно кино со капацитет од 50 посетители

На излетничко рекреативниот локалитет Динќут кај Гевгелија кој се уредуваше со европски пари од програмата за прекугранична соработка со соседна Бугарија, ќе има летно...

Во Гевгелија прогласена епидемија на морбили, регистрирани 9 случаи со мали сипаници

Бројот на заболени од морбили расте и надлежните прогласија епидемија и во Гевгелија. Досега епидемија е прогласена во Скопје Куманово и Тетово. Kомисијата за...

Приведен разбојникот кој со ловечка пушка ограби казино во Гевгелија

40 годишен гевгеличанец е приведен откако изминативе месеци извршил повеќе тешки гражби а во јануари со ловечка пушка ограбил казино во Гевгелија маскиран со...

Се градат нови 14 училници во гевгелиската гимназија со кредит од Светска банка

Течат работите за изградба на новите 14 училници во СОУ „Јосиф Јосифовски“ во Гевгелија за што општината доби кредит од Светска банка во висина...

Фото – На Богородица поставени табли со новото име – Република Северна Македонија

Царинската управа на граничниот премин Богородица кај Гевгелија ја постави таблата со новото уставно име на државата - Република Северна Македонија. Табли со новото уставно...

Фото – Гевгеличани во Динќут ќе добијат рекреативен центар и излетиште по европски терк

,,Ова ќе биде навистина прекрасен простор за спортување и рекреација, не само на најмладите, туку и на повозрасните,, . Ова го истакна градоначалникот на...

Германскиот грант од 2,5 милиони евра ќе оди за водовод и канализација за три населби во Гевгелија

Средствата од 2,5 милиони евра грант по реализацијата на втората фаза од Програмата за водовод и канализација финансирана од Германската влада преку KFW банка  ќе...

НАЈПОПУЛАРНИ

СЛУЧАЕН ИЗБОР

Струмица Никоб мечот со Мурса од Осијек од Купот на ЦЕВ...

Одбојкарите на Струмица Никоб, мечот со хрватскиот тим на Мурса од Осијек во рамките на  Купот на ЦЕВ ќе го играат во салата Парк...