6 починати и 182 новозаразени од КОВИД-19 во земјава, нов случај и во Струмица и не се поврзува со досегашните

1370

Нови 182 случаи позитивни на коронавирусот во изминатите 24 часа во кои се направени 1.348 тестирања, соопшти Министерството за здравство кое регистрираше и шест починати пациенти како компликации од вирусот КОВИД-19.

Новозаболените по градови како што објавија се од: Скопје 107, Куманово 14, Штип 4, Тетово 23, Струга 5, Битола 2, Охрид 6, Гостивар 4, Струмица 1, Кочани 1, Берово 1, Ресен 13, Неготино 1

Како што информираа од Центарот за Јавно здравје од Струмица новиот позитивен во Струмица е 53 годишен маж и во моментов се прави епидемиолошка анкета на сите негови контакти за да се утврди колку лица ќе одат во самоизолација. Како што нагласи Петре Витанов станува збор за нов случај кој не е поврзан со досегашните заболени во Струмица.

За последните 24 часа како што објави Министерството за здравство, починатите се двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово и двајца од Тетово а денеска Институтот за јавно здравје регистрираше 33 оздравени пациенти.

Досега во земјата се направени вкупно 47.793 тестирање на КОВИД -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот. Вкупно ковид дијагностицирани во нашата земја се 4.664, оздравени се 1.836, починати се 216, а активни случаи има 2.612.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.