17 просветни работници го добија признанието „Свети Кирил и Методиј“ од општина Струмица

1143

Седумнаесет просветни работници од струмичките основни и средни училишта но и од двете детски градинки го добија признанието „Свети Кирил и Методиј“ кое го доделува Општина Струмица по повод Денот на сесловенските просветители, светите браќа Кирил и Методиј. На синоќешната свечена Академија плакетите им ги врачи првиот човек на општината Костадин Костадинов кој подвлече дека мора да се врати дигнитетот на просветните работници но и да се зајакне врската меѓу наставници и  учениците но и родителите.

„Честитајќи го празникот на просветните работници, ја упатив пораката дека мора да ги вратиме подзаборавените вредности во образованието, вредности кои некогаш создаваа идеални предуслови за градење квалитетни генерации ученици, кои ќе бидат верни и достојни продолжувачи и негувачи на прогресот на нашето општество. Да се вратат дигнитетот и авторитетот на наставникот, да се зајакнат односите меѓу наставник – ученик и наставник – родител, но и да ја мотивираме соработката помеѓу наставниците и стручните служби во училиштата, за да може навреме да се избегнуваат одредени девијантни и несакани појави и последици,, објави градоначалникот Костадинов

Признание и Плакета „Св. Кирил и Методиј“ добија:

 • Виолета Донева и Весна Крстева од Детската градинка „Виножито“,
 • Гордана Ѓоргиева и Милка Узунова од Детската градинка „Детска радост“,
 • Ленче Мазнејкова од ООМУ „Боро Џони“,
 • Златка Апостолова од ООУ „Гоце Делчев“ Вељуса,
 • Љупка Поп-Тодорова од ООУ „Герас Цунев“ Просениково,
 • Сашка Василевска од ООУ „Маршал Тито“ Муртино,
 • Аница Пецанова од ООУ „Св. Кирил и Методиј“ Дабиље,
 • Соња Мицева од ООУ „Даме Груев“ Куклиш,
 • Тања Црвенковска од ООУ „Видое Подгорец“ Струмица,
 • Гордана Манчева од ООУ „Никола Вапцаров“ Струмица,
 • Христина Каларменикова од ООУ „Сандо Масев“ Струмица,
 • Марика Арсовска од ООУ „Маршал Тито“ Струмица,
 • Ристенка Костова од СОУ „Димитар Влахов“ Струмица,
 • Борислав Манчев од СОУ „Никола Карев“ Струмица
 • Катерина Милушева од СОУ „Јане Сандански“ Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.