15 уметници ќе творат на Меѓународната струмичка ликовна колонија, се очекуваат нови 50 дела во повеќе техники

1124

Петнаесеттина ликовни уметници од земјава но и од  САД, Русија, Грција, Бугарија, Полска и Србија ќе творат на 56 издание на Меѓународната струмичка ликовна колонија. Во следните 12 дена, колку што ќе трае колонијата, се очекува да бидат создадени околу педесеттина нови дела во повеќе ликовни техники. Колонијата беше отворена со изложба на цртежи и графики од збирката што ја има колонијата богата со околу над 2600 дела

,,Убеден сум дека Струмица со своите специфики ќе биде доволно инспиративна за да бидат создадени нови квалитетни дела со кои ќе биде збогатена богатата ликовна ризница на колонијата која брои околу 2.600 творечки продукти, создадени во различни ликовни дисциплини’’, кажа  градоначалникот Јаневски на отварањето на изложбата

фото СтрумицаНет

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.