1000 јавори ќе бидат засадени на Чам Чифлик над Струмица, Комуналец ја почна акцијата (фото)

2317

Илјада јавори се планира да бидат засадени на локалитетот ,,Чам Чифлик’’ над градот Струмица. Веста ја објави струмички Комуналец кој информираше дека во рамките на пролетната акција за чистење и уредување на општината го почна засадувањето на јаворите на овој излетничко рекреативен локалитет. Вработени од ова претпријатие на повече локации на Чам Чифлик ги садеа и наводнуваа штотуку засадените јавори.

,,Во делот од Големата пролетна акција за чистење и уредување на општината, ЈПКД Комуналец започна и со пошумување и уредување на излетничкото место Чам Чифлик. Во акцијата е предвидено чистење и пошумување со 1000 дрвја Јавор кои ке придонесат оваа излетничко место кое е атрактивно со својата природа и убавина да добие уште подобар изглед. Воедно укажуваме и ги молиме сите граѓани кои го користат и ке го посетат оваа излетничко место да се однесуваат домаќински и одговорно со што би се задржала чистоќата и природната убавина на локалитетот,, објави Комуналец од Струмица

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.