Гевгелиски Кожув со убедлива победа против битолски Пелистер во празната сала ,,26 ти Април’’

1098

Гевгелиски Кожув ја забележа и 11 тата победа во првенството откако на свој терен славеше над битолски Пелистер со 95:75 (25-19, 15-21, 30-16, 25-19) . Апсолутна доминација на домашниот состав во салата ,,26 ти Април’’ каде заради препораките од Владата немаше публика. Со ова победа гевгеличани остануваат во Топ 6 те екипи кои ќе разигруваат за титулата.

Гевгелиски Кожув уште во првиот период  најавија дека Пелистер нема што да бара во 26 ти Април. Но битолчани да фатат чекор за Топ 6 те екипи се заканија во втората четвртина, заради што на полувреме беше 40:40. Рамноправно беше до 25 тата минута по што на сцена настапија домаќините. По одличните асистенции на Караџовски Џенкинс и Пејн беа шутерски расположени заради што предноста пред последните десет минути стаса до плус 14. Во завршницата Пелистер немаше сила за резултатско приближување а Кожув со плус 20 славеше

Пејн со 21, Џенкинс со 20 и Караџовски со 18 поени беа најефикасните кај Кожув кои ќе биде сериозен кандидат за титулата ова сезона. До крајот на овој дел од првенството остануваат уште две кола