Џио Струмица останува одбојкарска тврдина, освои нова КУП титула седма за клубот и Струмица

1744

Одбојкарите на Џио Струмица освоија златниодличја и го кренаа КУП пехарот откако во големото финале славеше против Универзитет во Тетово со 3:1 во сетови и ја продолжи доминацијата во македонската одбојката. Ова е осма КУП титула за струмичани со која ја најавуват и Шампионската со оглед дека стартуваат од пол позиција

Универзитет во Тетово одигра одлично само во првиот сет кога на теренот доминираше со својот сервис Симовски. Струмичани се обидуваа да ја анулираат предноста на тетовчани не не успеа па мораа да се помират со 18:25. Но во следните три сета Џио Струмица одигра паметно и мудро како на сервис така и во приемот но функционираше и блокот на мрежа што ги натера тетовчани да грешат.

Предводени од искусниот Владо Милев, Марјан Урдов, Васе Михаилов, Ристо Николов, Ефтим Ричлиев, Славе Наков, Костадин Ричлиев и Филип Николовски Џио следните три сета ги доби 25-21, 25-20, 25-16 со што почна славјето на струмичани предводени од искусниот стратег Кирил Ричлиев

За струмичани ова е седма Куп-титула во својата историја. Оваа сезона ќе има можност да слави и во домашното првенство и да освои нова двојна круна, каде според очекувањата повторно ќе се соочи со тетовскиот состав

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.