Џио Струмица и Наковски волеј на прагот за пласман во полуфиналето од КУПОТ

1494

Одбојкарите на Џио Струмица направија голем исчекор за пласман во полуфиналето од КУПОТ откако во првиот четвртфинален меч во гости го совлада составот на Штип со 3:0 во сетови. Струмичани немаа поголеми проблеми против штипјани кои се обидоа да пружат отпор но немаа сила. Крајниот резултат  беше (25:18, 25:11, 25:18) за избраниците на Кире Ричлиев кои ќе немат проблем идната среда во Струмица

Можност да се најдат во полуфиналето од КУПОТ имаат и девојките на Хари Наковски. Тие синоќа во Скопје претрпеа пораз од 3:2 во сетови иако имаа можност мечот да го завршат со 3:1 во своја корист. Кикснаа во четвртиот сет кој во тјабрејк го доби Јанта кој го доби и петиот сет  (22:18, 22:25, 20:25, 26:24, 15:12) . Идната среда одбојкарките на Наковски волеј во салата во СОУ Димитар Влахов со еден изгубен сет може да се надеваат на полуфинале

Екипата на Виктори волеј ќе има тешка задача за пласман во полуфиналето откако на свој терен претрпе пораз од 3:0 од Работнички Скопје во првиот четвртфинален меч додека Македонија Макс не се пласираше во ова фаза од КУПОТ

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.