Џамбо со признание за најпопуларен трубач од Златна Буба Мара, го посвети на луѓето кои му се инспирација за успех !

983

Џамбо Агушев и неговиот оркестар повторно добија признание од реномираната манифестација ,,Златна Буба Мара на популарноста“. Станува збор за признание за најпопуларен трубач и оркестар и ова е седмо по ред признание што Џамбо го добива од 2015 тата па наваму на ова манифестација.

,,За мене ова признание значи награда за мојот труд и на мојот оркестар и мотивација да бидеме уште подобри во иднина  со повеќе настапи и концерти и да ја презентираме Македонската музика гордо низ целиот свет“ вели за Дрнка МК Џамбо Агушев

Тој ова награда ја посвети на неговиот татко како и неговиот покоен чичко Кочо Агушев како и на Ферус Мустафов. Како што кажа тие од мали нозе му биле потпотра и инспирација да стаса до сегашните успеси. Џамбо на синоќешната манифестација  заедно со ДНК ја изведоа химната на животот „Ако утре ме нема“

,,Во иднина имаме планирано многу настапи и концерти низ цела европа. Паралелно почнавме да снимаме и албум заедно со популарна арапска вокалистка но за деталите подоцна ке откриеме. Албумот ќе биде издаден ова година од страна на реномираната издавачка куќа ,, Asphalt tango” од Берлин Германија,, вели Џамбо

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.