Јордан Митев го објави спотот за „Среќо моја, среќа си ми ти“ снимен во дворец во Швајцарија (ВИДЕО)

3448
Спот за новиот сингл на Јордан Митев се снимаше кај познатиот дворец Шадау на Тунското езеро во близина на местото Тун - Швајцарија.....

Јордан Митев на својот youtube канал го промовираше видео записот за својот нов сингл „ Среќо моја, среќа си ми ти“, кој го снимаше во Швјацарија каде изминативе денови имаше настапи кои беа доста посетени од нашинци кои живеат и работат во ова држава.  Станува збор за спот кој го работеше студиото „Зати“ а се снимаше кај познатиот дворец Шадау на тунското езеро во градот Тун – Швајцарија.

,,Во дворецот снимав поради две причини. Првата е затоа што пеам за среќна љубов која за мене симболички претставува како еден дворец. Токму таков е и дворецот Шадау. А втората причина е што преку таа локација успеав да доловам и дел од убавината на Швајцарија. Во спотот имам еден луксузен автомобил кој е дел на современото живеење, еден пар кој ја симболизира љубовта а во видеото се појавува хармоникаш, кој е мој прв братучед Ѓорѓи Спасов кој е вонсериски виртуоз на хармоника, професор, успешен музичар и професор по хармоника во Швајцарија,, вели Јордам Митев кој имаше настапи во Швајцарија изминатите денови

Митев кој е и автор на песната, е креатор на видеото а за техничката реализација се погрижија професионалците од Зати. Според него новиот сингл заслужува подинамичен и помодерен спот за кој Јордан вели дека е едноставно видео но сепак доволно одмерено зачинето да изгледа современо.

,,Преку оваа видео а и преку многу други кој што ги имам направено јас се трудам да ја променам прецепцијата за македонскиот фолк и кога ќе се спомне фолк музика да не се има перцепција само за народна носија и рурална средина, туку фолкот да се гледа како стил на музика кој може да биде обликуван и претставен во повеќе форми, од традиционална, до современа,, вели Митев.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.