Шпанската ѕвезда на електронската музика Индира Паганото летово на „Д фестивал“ во Дојран

647

Tехнохероинаta и една од најбараните на глобалната електронска сцена, Индира Паганото, пристигнува за првпат пред македонската публика, и тоа како предводник на програмата на најголемиот летен музички фестивал во земјава „Д фестивал“, кој ова лето ќе се одржува од 30 јуни до 2 јули во Дојран.

,, Шпанската ѕвезда на електронската музика – Индира Паганото, е потврда дека сѐ уште е можно на сцената да се донесе нешто свежо, автентично и поинакво. Таа на својот неоспорен талент работи повеќе од деценија, а во плодовите на нејзината работа сега повеќе од кога било уживаат псај-техновоините низ целиот свет. Имено, оние што доаѓаат на нејзините настапи ги нарекува воини, и тоа со причина – нејзините сетови, како спој на техно и псај-транс звукот, со сигурност ја тестираат кондицијата на публиката. Нејзиниот уникатен музички правец во најголема мера е одреден од инспиративната гоа, а како што и самата истакнува, најмногу научила од својот татко, кој бил диџеј во 1980-тите и од неговата колекција на плочи во кои преовладуваат гоа-транс и асид-техно –  соопштуваат од „Пасворд“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.