ШК „Цареви Кули“ Струмица од Државното во Струга се врати со четири медали и двајца Шампиони !

740
ШК Цареви Кули на Државното младинско првенство настапи со 13 учесници

На младинското Државно шаховско првенство на Македонија кое се одржа во Струга, ШК „Цареви Кули“ од Струмица освои одлични резултати освојувајки вкупно 4 медали а двајца членови на клубот станаа Државни прваци.

Во категоријата за девојчиња до 8 години Ина Крумова стана Шампион. Таа на турнирнот освои 7 од можни 8 поени додека Надица Векова во ова конкуренција се закити со бронза со вкупно освоени 5 поени. Во ова категорија се натпреваруваа дури 33 девојчиња од земјава.

Гоцев и Крумова со пехарите додека Векова и Вукашиновиќ освоија бронза во Струга

Во категоријата за момчиња до 8 години, Јован Вукошиновиќ го освои третото место и свои бронза. Од можните 8 поени тој на турнирот доби 6 поени. Во ова конкуренција се натпреваруваа вкупно 16 момчиња

Медал ШК Цареви Кули освои и во категроијата за момчиња до 10 години каде Мартин Гоцев стана Државен првак. Тој од можните 10 поени освои 7,5 поени а во борбата за тронот во ова категорија беа пријавени 26 момчиња

ШК Цареви Кули од Струмица на Државното во Струга настапи со вкупно 13 кандидати. И останатите не разочараа кои високо котираа во своите конкуренции. Повеќе за резултатите кои ги постигна ШК Цареви Кули можете да прочитете ТУКА

ШК Цареви Кули Струмица на Државното во Струга настапи со 13 члена

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.