Членови на Порака во ,,Europe House’’ Струмица изработуваа новогодишни украси, деновиве ќе ги продаваат !

528

Членовите на Центарот за поддршка на лицата со интелектуална попреченост ,,Порака’’ од Струмица деновиве во ,,Europe House’’ во Струмица заедно со средношколци изработуваа новогодишни украси а паралелно декорираа страклени чаши со цртежи со новогодишни мотиви како декоративни елементи за престојните празници. Ова е редовна активност на членовите на Порака кои секогаш во пресрет на празници со помош на родители и граѓани изработуваат декоративни елементи кои потоа ги продаваат.

,,Со оваа активност заеднички пренесуваме ПОРАКА дека заедно, сплотени, младите, без разлика на возраста, етничката и националната припадност, полот, попреченоста, образованието и слично, треба да бидеме гласноговорниците за еднаквост, недискриминација, соработка и заедничко претставвуање пред јавноста,, стои во објавата на Порака од Струмица

Од Центарот за поддршка на лицата со интелектуална попреченост Порака од Струмица соопштија дека деновиве ќе ги објават локациите каде ќе ги продаваат рачно изработените експонати а собраните средства ќе ги искористат за функционирање на Центаорт и набавка на нови матријали за изработка на други декорации.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.