Цветни топки со ,,бонбонки” на влезот во Струмица – Комуналец го разубави просторот околу кружниот тек

4469

Струмички Комуналец постави две цветни топки на влезот во градот во кои се инсталирани по стотина саксии со летно  цвеќе Бегонија или народски ,, црвени бонбонки”. Цветните топки  се поставени на влезниот булевар од кај Радовиш пред кружниот тек и на самиот почеток на булеварот Ленинова.  Како што информираа од Комуналец цветните топки се со дијаметар од 130 сантиметри

,,Одделението за управување и одржување на јавно зеленило  при ЈПКД “Комуналец“ продолжуваат со дополнување на хортикултурното уредување на влезот од градот на просторот околу кружниот тек на булевар Ленинова. Се поставија цветни топки со летено цвеќе од видот бегонија со дијаметар од 130 сантиметри”, објавија на својата интернет страна струмички Комуналец

Вработени денеска ги инсталираа ,цвеќето во цветните топки. Кажаа дека во секоја ќе има по околу 130 саксии со ,,црвени бонбонки” кои се приврзани и на линија за наводнување по системот капка по капка.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.