ФОТО: Децата во Струмица ја најавија големата христијанска радост – Рождеството Христово !

1099

Околу 80 тина деца беа дел од Бадниковата поворка во Струмица но и Бадникарскиот концерт на плоштадот во Струмица со што ја најавија големата христијанска радост и вест – Рождеството Христово.

Поворката и концертот беа во организација на Фондацијата „Елеуса“ при Струмичката епархија и Школата за веронаука при храмот „Св. Кирил и Методиј“.

Дечињата беа дел од бадникарската литија во црквата Св Кирил и Методиј и се упатија во општинската зграда каде младите бадникари беа пречекани од градоначлникот Костадин Костадинов и Викарниот епископ Стобиски Јаков

,, Беше прекрасно да се слушаат овие деца кои ги негуваат изворните вредности поврзани со еден од најголемите христијански празници – Божиќ. Заедно со Викарниот епископ Стобиски г. Јаков им поделивме коледарски пакетчиња и се упативме на градскиот плоштад каде што уживавме во Бадникарскиот концерт,, објави градоначалникот Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.