Фирмата што го доби тендерот за 18 илјади евра, на 1 јули ќе изврши второ прскање против комарци во Гевгелија

995

Во понеделник на 1 јули поконкретно во вечерните часови, на подрачјето на општина Гевгелија ќе се изврши втората теристичка дезинсекција во рамки на годинашниот третман против комарци, информираа од Општина Гевгелија.  Ова општина годинава заедно со Општина Богданци самостојно вршаат аеросолна дезинсекција (тереистичка) против возрасни комарци и ларви од комарци додека останатите општини од Југоистокот, заеднички преку Центарот за развој на Југоисточниот плански регион.

Прскањето против комарци во Гевгелија треба да го изврши фирамата ,,Зотокс“ од Скопје која го во април годинава го доби тендерот за општина Гевгелија во висина од 18 390 евра во конкуренција на три фирми. . Спроед потпишаниот договор треба да се изврши вкупно 6 прскања. Три против ларви од комарци на површина од 20 хектари и три пскања или дезинсекција против возрасни комарци на површина од илјада хектари

За таа цел од Општина Гевгелија ги известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземаат соответни мерки за заштита, односно да ги затворат во најавениот временски период. Доколку временските услови не бидат погодни за спроведување на дезинсекцијата, граѓаните ќе бидат навремено известени за следниот термин. (В.Трајков)

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.