Ударниот состав на Џио Струмица на списокот за ЕП во одбојка во Словенија каде селекторот ќе смета на дури 10 струмичани

1517

Селекторот на македонската одбојкарска репрезентација Никола Матијашевиќ го објави списокот на играчи со кои ќе настапи на Европското првенство во одбојка во Словенија во септември. Според објавениот список десет одбојкари се струмичани од кои дури петмина се од шампионот Џио Струмица а останатите интернационалци.

На списокот на Матијашевиќ се 18 одбојкари меѓу кои браќата Ѓорѓиеви, техничарот Ѓорѓи и коректорот Никола на чија позиција е повикан и Марјан Урдов. Како примачи се повикани капитенот на Џио Струмица – Васко Михаилов, младиот Стојан Илиев но и струмичките интернационалци Александар Љафтов и Владо Милев. Како средни блокери селекторот ги повика Филип Маџунков, Славе Наков и Ристо Николов

Македонската одбојкарска репрезентација ќе игра во Љубљана. На 12 септември игра со Финска, ден потоа со Турција а на 14 септември силите ќе ги соочи со актуелниот европски шампион селекцијата на Русија. На 16 септември  Македонија ќе игра со Белорусија а групната фаза ја завршува со домаќинот Словенија на 17 септември

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.