Турското маало во Струмица доби детско игралиште, наскоро и спортско на местото на „Маларичната“

675

На површина од околу 120 метри квадратни метри деновиве се монтира детско игралиште во турското маало во Струмица или 8 месна заедница. Како што подвлече градоначалникот Костадин Костадинов на гумената платформа поставена е . Целиот проект е во висина од 1,6 милиони денари. Игралиштето како што кажа Костадинов иницијативата за изградба на детско игралиште е на советникот Абдуљ Амедов кој доаѓа токму од ова маало кое ќе може да го користат не само деца од ова маало, туку и сите други деца од градот и Општината.

Костадинов најави дека наскоро ќе се изврши асфалтирање на улицата „Славчо Стојменски“, бетонирање на сокаци, а потенцираше дека наближуваат роковите и за урнување на објектите во некогашната Маларична болница, каде треба да биде изградено спортско игралиште и паркинг за потребите на џамијата и црквата „Свети петнаесет Тивериополски свештеномаченици“.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.