Три лица од Струмица и Радовиш починаа а 52 се заразиле од коронавирус во Југоистокот за последните 24 часа

837

Две лица од Струмица на возраст од 63 и 68 години и едно од Радовиш на возраст од 66 години починале од компликации предизвикани од вирусот квид-19, информираа од министерството за здравство . Тие се дел од 14 те лица кои според здравствените власти починале од коронавирусот на ниво на држава од кад соопштија дека има нови 862 новозаболени од 2699 тестирања.

Новозаболени според дневната ковид статистика има и во Југоисточниот регион и тоа 27 нови позитивни во Струмица, 12 во Гевгелија, 7 во Радовиш и 6 лица во Валандово. Во овој регион пак оздравеле 34 лица по 14 во Струмица и Гевгелија и 6 во Радовиш.

Еве каква е сликата во регионот на вкупно заболени досега од вирусот ковид-19 и во моментов на активни случаи
• Гевгелија 357, активни 166 (18 лица се жители на Дојран, 52 на Богданци )
• Струмица 846, активни 471
• Радовиш 224, активни 79
• Валандово 101, активни 39

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.