Трипуновски и откупувачите договорија повисока откупна цена на доматите во струмичко ( фото )

369

Доматите во нареднава недела да се откупуваат по цена од 30 и 35 денари за килограм а инспекторите да ги засилат контролите на откупните пунктови. Ваков договор падна меѓу откупувачите и дополнителниот заменик министер за земјоделство Цветан Трипуновски откако прозиводителите од Струмичко три дена реагираа и протестираа за ниските откупни цени.

,, Откупувачите дадоа цврсти гаранции дека до понеделник идната недела, откупната цена на црвениот домат нема да падне под 30 додека розевиот домат под 35 денари. Се договоривме ова да не биде само декларативно, да ги објават цените и да не откупуваат, туку навистина да тече откупот согласно предвидениот план и динамика и да се превземаат количини од производителите,, рече Цветан Трипуновски дополнителен заменик министер за земјодеслтво

Од МЗШВ најавија дека деновиве ќе се интензивираат и контролите од страна на инспекциските контроли за да нема манипулации на терен

Откупувачите уште еднаш го потенцираа ставот дека македоснката домата ја губи конкурентноста на странските пазари  и дека албанските домати прават проблеми со цените не само во земајва туку и во странство

,, На пазарите од поранешните југословенски републики каде извезуваме проблем ни прават албанските домати. Таму се последните берби од пролетната реколта и нормално е да ги спуштаат цените а кај нас штотуку почнува берабата и сме далеку со квалитет но сепак цената е пресудна. Веруваме дека со секнувањето на бербите во Албанија да се зголеми интересот за македонските чии квалтиет е далеку подобар но за жал тешко излегуваме на пазарите на ЕУ,, рече Орце Петров откупувач

Заради ниската откупна цена, производителите на домати вчера го блокираа централното градско подрчаје на Струмица. Блокираа и патни правци барајки преставници од Владата да интервенираат за да производствот не оди по багателни цени од 20 до 25 денари. (В.Трајков)

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.