Струмичките ракометари лавовски се изборија за победа во Кичево, Перовановиќ главен за славјето

912

Ракометарите на Астраион од Струмица се изборија за нова победа во плеј офф – Првата лига откако славеа на гостувањето во Кичево со 31:30. Тежок натпревар во кој струмичките ракометари успеаа да направат пресврт по водството на домакините по првото полувреме и на крај да се радуваат на нова победа. Главен мотиватор беше голманот на Астраион Мартин Перовановиќ кој забекежа 12 одбрани и како што објави клубот главен виновник неговите соивграчи да ги мотивира за нова победа

Христијан Ефтимов и Васе Наков беа најефикасните во струмичкиот табор со по 5 погодоци, Петар Мастев постигна 4, Васко Стојанов 3, Илија Пандев 2 а Марко Стојанво и Дарко Катранџиев по еден гол. Ова е петта победа на струмичани во плејофф лигата со  која стасаа до 7 позиција во лигата. Следното коло играат со Младост од Богданци на кој му се потребни бодови за да се надева за суперлигашки статус идната година

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.