Струмичките инспектори казниле девет лица за фрлање и палење отпад на јавни површини

1865

Вкупно девет казни се изречени од страна на комуналните инспектори на Струмица за неполн месец против несовесни граѓани кои ги прекршиле одредбите од законската регулатива за заштита на животната средина. Инспекторите вршеле контроли на фрлање и палење отпад на јавни површини претежно на локации каде што има детектирано создавање диви депонии

,,Согласно законските надлежности од страна на овластениот комунален инспектор и комуналните редари, во 9 случаи биле затекнати прекршители кои вршеле фрлање и запалување на отпад, по што против истите се изречени осум прекршочни санкции со издавање на мандатен платен налог и една санкција со издавање на прекршочен патен налог,, стои во информацијата од општина Струмица

Неодамана градоначалникот на Струмица Коста Јаневски истакна дека инспекторите работеле двосменски и ќе бидат санкционирани сите лица кои ке ја загадуваат животанта средина. Тој тоа го кажа од Сачево каде се спроведвуаше акцијата Еко фронт

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.