Струмичкиот театар ги собра наградите на МТФ Војдан Чернодрински во Прилеп (ФОТО)

466

Претставата „Црна дупка“ од Горан Стефановски во режија на Љупчо Ѓоргиевски, на струмичкиот театар  „Антон Панов“  ја доби наградата за уметничко остварување на претстава во целина на 58. издание на Македонскиот театарски фестивал (МТФ) „Војдан Чернодрински“. Наградата доаѓа на 75-годишнината од основањето на овој театар кој по 45 години од историјата на овој фестивал, ја добива наградата за најдобра претстава.

„Постарите прилепчани ги знаат добрите времиња на струмичкиот театар, кога освојуваше награди. Се надевам дека ова ќе ни биде поттик за следната година, имаме тим, актери, техники, голема благодарност до режисерот Љупчо Ѓоргиевски во името на целиот ансамбл “, рече Драган Маџиров, раководител на театарот.

Според жири-комисијата  претставата „Црна дупка“ на Струмичкиот театар била хармонична, со вооедначен однос на сите елементи во структурата. Оваа претстава ги доби и наградите: за главна машка улога за актерот Васил Михаил за улогата на Силјан, награда за женска епизодна улога за актерката Анкица Бенинова за улогата на Сања во истата претстава.

„Посебно ми е драго што оваа награда ми се случи според текст на Горан Стефановски, во пиесата базирана на митот за Силјан Штркот, запишан од Марко Цепенков, уште еден прилепчанец. Горан праќа уште подлабока порака а тоа е дека овде во овој живот треба да го побараме она што постојано мислиме дека недостасува. Таа друга страна на животот – љубовта. Ви благодарам“, рече Михаил.

„За вас постоиме и ќе постоиме и театарот дури и да се распаѓа, ние живееме“, рече Бенинова.

Во преставата освен Васил Михаил и Анкица Бенинова настапуваат и Танкица Стојанова, Јасмина Вучкова, Кире Ѓоргиев, Елисавета Бончева, Коста Ангов, Ангелина Тренчева-Ангелова, Јулија Милкова, Стојан Велков-Трн, Илија Младенов и Теодора Арсов. Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите се на Андреј Ѓоргиевски, а композитор е Сашко Костов.

ТВТера

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.