Струмичката болница доби санитетско возило за транспорт на ковид пациенти, амбулантните ќе ги чека во декември

1452

Болницата во Струмица доби санитетско возило од Дирекцијата за заштита и спасување, откако викендов директорот Наќе Гогов побара донации за да набави ново за транспорт на ковид пациентите до скопските клиники. Станува збор за половно возило, кое треба да ја ублажи состојбата со возниот парк на болницата сè до пристигнувањето на најавените амбулантни возила од Министерството за здравство.

Струмичката болница по августовската сообраќајка пред Штип во која настрада едно нивно возило, остана само со две функционални. И тогаш директорот Гогов реагираше на амортизираниот возен парк и потребата да се обезбедат средства за набавка на ново, поради одалеченоста од Скопје. Оттогаш, едното го користеа за транспорт на обични пациенти до скопските клиники, додека другото за транспорт на ковид  болните чија здравствена состојба на Инфективното одделение во Струмица станува критична. По потреба за транспорт се ангажираа возила и од Брзата помош.

„До крајот на декември треба да пристигнат две нови амбуланти возила од Министерството за здравство. Денес добивме едно старо возило од Агенцијата за заштита и спасување кое ќе ни послужи во овој период, барем малку да ја ублажиме кризата со возила за транспрот на пациентите со тешка клиничка слика до Инфективната клиника во Скопје или дo болницата ‘8 Септември’“, кажа директорот Гогов.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.