Струмичанката Софија Ричлиева му донесе бронза на својот Вестјеланд во Данска кој испиша историја

2241

Младата Софија Ричлиева од Струмица која лани потпиша за ОК Вестјеланд во Данска се закити со бронза откако со својот тим двапати славеше во малото финале против конкурентот Брондби.  Во првиот меч Ричлиева со Вестјеланд  на домашен терен во Шлагелсе славеше со 3:1 во сетови додека на гостински терен со 3:2 со што овој женски одбојкарски клуб испиша историја во своето постоење.

,,Сезоната ја завршивме на третото место што е историскi успех за овој клуб, бидејки никогаш досега се нема пласирано во Плеј оф и натпреварувано за медал. Нашата цел беше токму ова и горди сме на постигнатиот успех. Ова натпреварувачка сезона за нас беше навистина тешка но ја исполнивме целта,, ни изјави Ричлиева која лани во август замина за Данска а клубот ја најави како големо засилување за титула и медал

Според данските медиуми, 21 годишната Софија Ричлиева од Струмица Македонија, која игра на позицијата техничар, осетно ја раздвижила играта и нападот на дански Вестјеланд  и била еден од клучните играчи како во текот на превеството во данскиот шампионат така и во во малото финале кој на својот тим и донесе историја и медал во своето постоење.

Софија е ќерка на добропознатиот македонски одбојкарски стратег Кире Ричлиев. Своите почетоци ги има во ОК Македонија Макс а во својата кариера има настапувано за ,,Шкендерај’’ во Косово за турски Бујукчекмече а настапуваше и за Виктори Волеј.

Фото ОК Вестјеланд

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.