Струмичанецот Никола Назов ученик при СОУ Јане Сандански, со прва награда на „Viva la musica“ во Прилеп (ВИДЕО)

468

Ученикот при СОУ ,,Јане Сандански“ од Струмица Никола Назов победи на Државниот натпревар за вокална интерпретација во Прилеп. Станува збор за натпревар за ученици од основни и средни училишта насловено како „Viva la musica“ во организација на Здружението на музички педагози на Македонија.

Назов ја отпеа песната „Shape of my heart“ од Стинг и го освои жирито на ова натпреварување во конкуренција на 16 средношколци кои ги презентираа своите вокални способности. Негов ментор е професорката Анита Станковска.

Никола ученик во 4 година гимназиско образование. Член на музичката секција на СОУ Јане Сандански и секоја година е дел од музичките програми што ги организира ова училиште.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.