Струмичанецот Васил Тушев од ЛД ,,Беласица’’ – најдобар стрелец на летечки мети ТРАП во Југоистокот

1921

Членот на Ловното друштво Беласица Васил Тушев е најдобриот стрелец на летечки мети – дисциплина ТРАП во Југоистокот. Тој денеска на финалната серија на стрелиштето на Ловното друштво Орел  во Валандово постигна најдобар резултат во конкуренција на 30 стрелци од овој дел на државата. На ова големо финале зедоа учество ловџии стрелци кои постигнаа најдобри резултати на осумте турнири што се организираа изминативе три месеци во Струмица, Радовиш, Василево , Босилово , Куклиш, Иловица Валандово и Ново Село

Младиот Тушев беше најсконцетриран и најпрезицен и го освои пехарот за најдобар стрелец во дисциплината Трап во Југоисточна Македонија. Второто место го освои Коста Тушев од ДИ-ВА од Струмица додека третото место замина кај Коста Поцков од Бучим од Радовиш.

Дипломи и признанија им беа доделени и на преставниците на ловните друштва кои учествуваа во ова финална серија во Валандово а потоа за сите учесници имаште коктел и ловечки ручек

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.