Струмица ќе се справува со аерозагадувањето преку проект финсисиран од Шведска и УНДП (видео)

219

Во општина Струмица како и во  Куманово,  Кавадарци, Гостивар и Струга ќе се имплементира проект за справување со загадувањето на воздухот. Конкретно ќе се врши мониторинг на загаденоста и во затворен простор што ќе се спроведе во едно основно училиште и градинка во Струмица. Станува збор за проект за чија реализација средства се обезбедени од владата на Шведска во висина од 2.284.309 долари, како и со 25.000 долари од Програмата за развој на Обединетите нации и дополнителни средства од општините.

„Ќе се мери загаденоста не само со ПМ честичките, туку ќе се утврдува и анализира и присуството на епидемиолошки, бактериолошки и органски компоненти. Оваа програма ќе се спроведе во две фази: првата ќе биде реализирана надвор од грејната сезона, а втората во текот на грејната сезона, јануари-март. На крајот од имплементацијата на проектот ќе се утврди колкава финансиска помош ќе добие секоја од општините“, вели  Армен Григорјан, претставникот на ООН во Македонија.

Овој мониторинг ќе се спроведе со најсовремена опрема и по светски признати научни стандарди кои се применуваат во најразвиените земји во светот, а ќе го реализира лабораторијата ‘Амбикон‘ од Универзитетот ‘Гоце Делчев‘ во Штип.

Шведската амбасадорка Ами Ларсон Џаин рече дека Шведската агенција за меѓународна развојна соработка (Сида) продолжува да ѝ помага на Северна Македонија да се справи со предизвиците во заштитата на животната средина, со посебен акцент на аерозагадувањето и управувањето со отпадот.

Постојаниот претставник на Обединетите Нации, Армен Григорјан, посочи дека преку студиите за распределување на изворите на загадување, локалната власт во петте градови ќе знае со сигурност што го загадува воздухот во нивните општини и на тој начин ќе може да се планираат и спроведуваат соодветни мерки.

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.