Струмица ќе добие монтажно спортско лизгалиште, општината до ноември треба да предложи локација

2142

Струмица е една од седумтте општини во земјава, кои што ќе добијат монтажно лизгалиште со средства од Владата.

,,Владата ја разглед аи ја усвои информацијата за реализација на проектот за изнајмување на седум монтажни спортски лизгалишта во Република Северна Македонија и ја задолжи Агенцијата за млади и спорт да ги обезбеди потребните средства за реализација на проектот во висина од 14 милиони денари, во рамките на сопствениот Буџет за 2019 година,, соопштуваат од Владата

Со оваа одлука на Владата им препорачува на општините Охрид, Битола, Куманово, Струмица, Центар, Гостивар и Тетово да изберат и предложат до Агенцијата за млади и спорт локација како и да обезбедат одобрение за поставување на урбана опрема, односно монтирање на лизгалиште, најдоцна до 1.11.2019 година.

Покрај Струмица, монтажни спортски лизгалишта ќе добијат и Охрид, Битола, Куманово, Центар, Гостивар и Тетово.

Во Струмица своевремено  функционираше спортско лизгалиште како проект на Младинскиот совет.

фото Лили –  Благој Ивановски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.