Струмица останува и без второлигашка кошарка, КК Струмица 2022 АД превземен од КК Маџари ГБ Скопје

976

Откако отпаднаа од прволигашкото друштво и автоматски се пресели во Втората лига, КК „Струмица 2022“ го превзеде КК „Маџари ГБ“ со што се потврдија информациите дека градот Струмица следната сезона ќе нема свој преставник во второто по ранг кошаркарско натпреварување. КК „Маџари ГБ“ на ФБ ја објави веста дека го презема струмичкиот кошаркарски клуб со што си обезбедува место во второлигашкото друштво од идната натпреварувачка сезона.

,,КК Маџари ГБ како амбициозен проект, позади кој стојат квалитетни, искусни, но пред се луѓе вљубени во кошарката и во оваа екипа, успеа да договори преземање на клубот, а со тоа и на второлигашкото место од КК Струмица. Договорот е веќе потпишан, што значи дека во втората година од возобнувувањето, нашиот клуб ќе се пријави за настап во второлигашката конкуренција, каде што ќе покажеме дека и заслужено припаѓаме,, објави КК Маџари ГБ на својот ФБ профил

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.