Струмица му оддаде почит на трагично загинатиот претседател Борис Трајковски

175

Струмица ја одбележа 20 годишнината од смртта на загинатиот претседател Борис Трајковски. Членови на неговото семејство, пријатели, претставници на локалната и централната власт, политички партии и здруженија на граѓани, положија свежо цвеќе пред споменикот „Македонија“ подигнат во негова чест

,, Годините минуваат, но споменот за претседателот Трајковски ќе остане да живее и понатаму, уште многу пати по 20 години. Вечен ќе биде тој спомен, не само за генерациите кои се негови современици, туку и за сите идни македонски поколенија кои ќе слушаат и читаат историски вистини за бесмртниот македонски претседател“, рече Костадинов.

Во рамките на одбележувањето на годишнината од смртта на претседателот Трајковски, рецитатори од Домот за деца и млади „Благој Мучето“ од Струмица рецитираа пригодна поезија, а Унијата на жени при ОК ВМРО – ДПМНЕ Струмица традиционално засади дрвце во Градскиот парк во Струмица.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.