Струмица жени ќе игра за КУП титула – со лавовска борба до пресврт и победа против Работнички

953

Одбојкарките на Струмица жени во недела ќе играат за КУП титулата откако во полуфиналето славеа против Работнички со 3:2 (24:26, 24:26, 25:22, 25:17, 15:13). Вистинска драма се случуваше во Штип во салата „Јордан Мијалков“ каде струмичанки се вратија од ,,мртвите“ и лавовски се изборија за големото финале

Лидерот во првенството Струмица жени ги изгуби првите два сета во кои имаше предност. Работнички со посконцентрирана игра во финишот на првиот и вотриот сет успеа да ги доби насвоето конто. И кога сите помислија дека Работнички оди во финалето се случи струмичката машинерија. Струмица жени ги среди своите редови и направи целосен пресврт  за победа.

Душка Здјелар кај струмичанки најефикасна. Во вториот меч играат Наковски и Јанта.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.