Струмица Жени лавовски до бод против фаворитот Работнички, Наковски Волеј со победа против Универзитет во Тетово

990

Одбојкарките на Струмица Жени се изборија за бод во  дуелот со фаворитот за титула во годинашново првенство РАботнички од Скопје кој за ова сезона осетно се засили со неколку одбојкарки од Вардар.

Избраничките на Атанас Милев со грч го почнаа дуелот. Првито сет го загубија со 17:25. Но во вториот сет веќе најавија дека нема да се предадат од намерата за повлен резултат. Среќата не ги посака па го изгубија вторито сет на тај брејк со 25:27. Одличната игра на одбојкарките на Струмица Жени се матријализираше во третиот и четвртиот сет кои ги добија со 25:23. Во тие моменти струмичанки ги ставија гостинките во пододреден улога косе вратија во одлучувачкиот петти сет и со 15:10 за ставија крај на мечот од 3:2 во сетови

Вториoт струмички прволигаш, тимот на Наковски Волеј немаше проблеми во Тетово и како на тренинг го доби мечот против Универзитет Тетово со 3:0 во сетови. Во ниту еден момент не беше загрозена победата на избраничките на Хари Наковски кои се вбројуваат за еден од претендите за висок пласман ова сезона.

Првиот сет одбојкарките на Наковски Волеј го добија со 25:18, вторито со 25:20 а третиот со 25:16 за освојување на првите три бода во првенството.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.