Струмица доби скејт парк кај Домот на АРМ, Костадинов апелира да се користи со заштитна опрема (видео)

650

Во кругот на Домот на АРМ веднаш до фитнес зоната во Струмица ставен е во функција скејт паркот кој е на површина од околу 625 м². Станува збор за парк со повеќе елементи рампи и реквизити кој ќе овозможи адреналинска забава за љубителите на овој тип спортување.

Паркот почна да се гради во јануари годинава откако лани беше распишана јавна набавка на која три фирми конкурира да го добијат тендерот за изградба а најниска цена во висина од 6 153 963 денари со вклучен ДДВ или за точно 100 064 евра го доби струмичката компанија Планиметрика.

,, Ова беше барање на младите струмичани и скејт паркот стане јаве. Упатувам апел дека препорачливо е да се носи заштитна опрема, кациги, коленици . Струмица е грижлив град за младите и веќе имаат велосипедски патеки, пам трака, повеќенаменски спортски игралишта сега и скејт пари а и понтаму ќе се инвестира ,, кажа градоначалникот Костадин Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.